Jak powinien wyglądać przegląd okresowy auta do przewozu inwalidów?
Osoby z niepełnosprawnościami często mają poważne problemy z przemieszczaniem się z jednej lokalizacji do innej, zwłaszcza gdy w grę wchodzą średnie lub większe odległości. Rozwiązaniem, które pozwala na uniezależnienie się od niezbyt komfortowej i niekiedy sprawiającej dodatkowe problemy komunikacji zbiorowej jest korzystanie z własnego pojazdu prowadzonego przez samego zainteresowanego lub świadczącą tego rodzaju usługi firmę. Samochody przystosowane dla osób niepełnosprawnych muszą jednak spełniać restrykcyjne wymogi, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo i stan techniczny. Przekonajmy się, jakie rozwiązania ułatwiają poruszanie się takimi autami i sprawdźmy, jakie wymagania muszą one spełniać.
Jak przerabia się samochody na potrzeby osób niepełnosprawnych?
Prowadzenie pojazdu przez osobę z niepełnosprawnością wymaga zainstalowania systemów, które pozwolą na skompensowanie deficytów powodowanych przez poszczególne dysfunkcje. Najczęściej są to systemy eliminujące korzystanie z nóg w postaci ręcznego gazu, sprzęgła i hamulca. Zazwyczaj w autach montuje się też rozwiązania ułatwiające zajmowanie miejsca w kabinie od obrotowych foteli po specjalne wjazdy z rampą rozkładaną od tyłu lub z boku pojazdu. Wszystkie systemy tego rodzaju muszą jednak pozwalać na właściwe działanie standardowego oprzyrządowania auta i spełniać wymogi homologacji, stąd do wykonywania zmian zwykle korzysta się z pomocy specjalistycznych firm, które ściśle przestrzegają istniejących w tym obszarze przepisów.
Jakie przeglądy dotyczą pojazdów dla niepełnosprawnych?
Samochody przeznaczone dla niepełnosprawnych są poddawane okresowym badaniom technicznym na tych samych zasadach, co pojazdy bez takiego dostosowania. W sytuacji, gdy są w nich wykorzystane specjalistyczne systemy – np. winda służąca do podnoszenia wózka czy pełniąca tę funkcję pochylnia, konieczne może się okazać pamiętanie o wykonaniu przeglądu UDT (Urzędu Dozoru Technicznego), ponawianego każdego roku.